Ramsowo | Agrofortis

Agrofortis-solo-ciemnazielen-kopia3-1.png

Inteligentne specjalizacje Warmii i Mazur

Rozwój województwa bazuje na jego mocnych stronach, które są źródłem przewagi konkurencyjnej. 

Drewno i meblarstwo – Na tym terenie wytwarzane jest aż 23% mebli drewnianych poprzez największy zasób leśny w kraju. Wartość produkcji potrafi wynieść 4 miliardy złotych rocznie i pracuje przy tym 25 tysięcy osób. Wytworzone meble w większości są eksportowane do m.in. Arabii Saudyjskiej, Dubaju, USA, Japonii bądź Chin.

Ekonomia wody – Woda stanowi nawet ponad 20% powierzchni województwa. Oprócz sportu i turystyki, które są z tym związane, rozwija się też szkutnictwo i transport. Ponad 6 tysięcy jednostek jest tutaj produkowane przez największych producentów łodzi i jachtów. 

Wysokiej jakości żywność – Region szczyci się największą ilością producentów ekologicznych w Polsce, na liście Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju wsi znajduję się 47 tutejszych wyrobów.

Szanse inwestycyjne – Rozwój powyższych działań oraz potencjał danego regionu, przyciąga polskich oraz zagranicznych inwestorów. Działanie w obszarze tych sektorów daje dostęp do dodatkowych źródeł finansowania oraz szanse na opracowanie innowacji.